Co to jest Żywa Biblioteka?
To wydarzenie, które pozwala czytelnikom i czytelniczkom na kontakt z przedstawicielami i przedstawicielkami grup obarczanych stereotypami, narażonych na wykluczenie i gorsze traktowanie czy dyskryminację.
Żywa Biblioteka polega na osobistej rozmowie, która trwa pół godziny, z reprezentantem czy reprezentantką grupy doświadczającej stygmatyzacji. Rozmowa z Żywą Książką ma swobodny charakter i odbywa się w przyjaznej atmosferze.
Celami Żywej Biblioteki są:
1. Tworzenie przestrzeni dialogu i porozumienia.
2. Działanie na rzecz poszanowania praw człowieka.
3. Przekazywanie wiedzy i doświadczenia osób narażonych na dyskryminację, stereotypizację, uprzedzenia, wykluczenie.
4. Kształtowanie postaw otwartości i akceptacji wobec różnorodności.
Na czym to polega?
Wydarzenie jest zorganizowane w konwencji biblioteki – są Żywe Książki (przedstawiciele i przedstawicielki grup traktowanych stereotypowo, wykluczanych lub dyskryminowanych), są czytelnicy i czytelniczki (osoby, które bibliotekę odwiedzają i rozmawiają z Żywymi Książkami), są także bibliotekarki (osoby, które czuwają nad przebiegiem wydarzenia i „wypożyczają” Żywe Książki).
Książka w Żywej Bibliotece ma wyjątkowe znaczenie. Jej rola polega na szczerej rozmowie z czytelnikiem, czytelniczką. To szczególne spotkanie „twarzą w twarz” ma przede wszystkim wpłynąć na uprzedzenia względem konkretnej grupy, którą Żywa Książka reprezentuje.
Wierzymy, że rozmowy z Żywymi Książkami przyczynią się do wzajemnego poznania, szacunku i akceptacji.
Żywą Książkę określa się tytułem. Jest on związany ze stereotypem, który tej Książki dotyczy.
Przychodząc do Żywej Biblioteki, jak w tradycyjnej bibliotece, należy zapisać się. Następnie można skorzystać z katalogu i wybrać konkretną Żywą Książkę.
Jakie Żywe Książki spotkasz w strefie ASP Pol'and'Rock Festival?
Oto lista tytułów:
Amazonka/Pacjentka onkologiczna
Bezwyznaniowiec
Dorosła osoba z ADHD
Feministka
Gej i Poliamorysta mieszkający w Polsce
Lesbijka
Mama lesbijki
Osoba prawosławna
Rosjanka
Tęczowa rodzina wielogatunkowa
Transmężczyzna
Prologi Żywych Książek będziemy zamieszczać na wydarzeniu Facebook, co na pewno ułatwi Wam rozpoczęcie rozmowy już podczas festiwalu w Czaplinku-Broczynie. Tutaj wydarzenie:
Więcej o Żywej Bibliotece możecie przeczytać tutaj:
Żywa Biblioteka na Pol'and'Rock Festival została objęta patronatem Stowarzyszenia Nigdy Więcej. W dniu wydarzenia będą nas wspierać wolontariuszki z Żywej Biblioteki w Warszawa oraz Żywej Biblioteki Warmia i Mazury.
Comments