W tym roku Fundacja na Rzecz Grup Dyskryminowanych „Fala Równości” po raz pierwszy miała stoisko w strefie Akademii Sztuk Przepięknych kultowego Pol’and’Rock.
Od środy do soboty (31 lipca-4 sierpnia) na lotnisku w Czaplinku-Broczynie informowałyśmy i informowaliśmy o Żywej Bibliotece – metodzie edukacji o prawach człowieka Rady Europy, opartej na dialogu oraz o Sieci Żywa Biblioteka Polska, która gromadzi wszystkie chętne osoby, które pracują metodą Żywej Biblioteki wg wypracowanych w naszym kraju standardów organizowania ŻB.. Poza tym oferowałyśmy równościową czytelnię książek, kolorowanki z prawoczłowieczym przesłaniem, gry planszowe. Ponadto codziennie z przedstawicielkami Niebieskiego Brzegu i Aktywnego Koszalina prowadziłyśmy warsztaty.
2 i 3 sierpnia przy wsparciu wolontariuszek Fali Równości oraz osób z Cieszyna, Warszawy, Olsztyna, Giżycka odbyła się pierwsza „Żywa Biblioteka na Pol'and'Rock Festival”. Uczestniczki i uczestnicy festiwalu rozmawiali z Żywymi Książkami łącznie przez 11 godzin. Ten wyjątkowy żywy księgozbiór tworzyły: Ateistka, Pacjentka onkologiczna/Amazonka, Bezwyznaniowiec, Dorosła osoba z ADHD, Feministka, Gej i Poliamorysta mieszkający w Polsce, Lesbijka, Osoba plus size, Rosjanka, Tęczowa rodzina wielogatunkowa, Transmężczyzna, Trzeźwiejąca alkoholiczka, Weganka.
Wszystkie tytuły Żywych Książek cieszyły się wyjątkowym zainteresowaniem, jednak najwięcej osób zapisywało się do Dorosłej osoby z ADHD, mimo upału długo czekając na półgodzinną rozmowę. Warto zaznaczyć, że ten tytuł reprezentowały dwie Żywe Książki. Jest to zapewne swoisty znak czasów, gdy coraz więcej osób odkrywa, akceptuje i próbuje zrozumieć swoją neuroróżnorodność.
Zainteresowanie Żywą Biblioteką na Pol’and’Rocku przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Popularność wydarzenia, kolejki do Żywych Książek – po prostu chęć rozmowy z drugim człowiekiem, to był największy sukces naszego stoiska.
Dla zainteresowanych, więcej o Żywej Bibliotece tutaj:
Foto.: Mila Kalinina Kowal
コメント